Czy wszytkie nici chirugiczne są takie same? Porównujemy

Nici chirurgiczne to wyrób medyczny, który znalazł szerokie zastosowanie podczas operacji i zabiegów medycznych. Obecnie nie wyobrażamy sobie zaopatrywania ran bez ich użycia, ponieważ szwy utrzymują brzegi tkanki blisko siebie oraz pomagają im się odpowiednio zrosnąć. Niekiedy nici są wręcz niezbędne, natomiast w innych przypadkach pozwalają osiągnąć estetyczny efekt po zabiegu. Przez lata opracowywano wiele odmiennych rozmiarów i materiałów nici – jakie możemy wyróżnić rodzaje nici obecnie? Czy wszystkie z nich są takie same? Dowiedz się, do czego sprawdzą się poszczególne typy szwów chirurgicznych!

Nici chirurgiczne nierozpuszczalne 

Podstawowym kryterium podziału nici chirurgicznych jest ich wchłanialność. Pierwszym rodzajem ich są szwy chirurgiczne niewchłanialne, zwane również nierozpuszczalnymi. Mogą być one wytworzone z różnych nierozpuszczalnych materiałów – syntetycznych, jak poliester, poliamid czy polipropylen, a także naturalnych, takich jak len oraz jedwab. Co istotne, nici te zwykle wymagają usunięcia po zakończeniu leczenia, choć niekiedy możliwe jest pozostawienie ich w organizmie.

A co wyróżnia szwy nierozpuszczalne z monofilamentu? Nici chirurgiczne niewchłanialne monofilamentowe odznaczają się dużą giętkością, dzięki czemu przeprowadzone przez medyka szycie jest wykonane z dużą precyzją. Chirurg ma również większą kontrolą nad tworzeniem węzłów. Dodatkowo, szwy cechują się zgodnością tkankową oraz gładką powierzchnią, przez co nie wywołują traumatyzacji tkanki. Oprócz tego, monofilamenty wykazują się odpornością na rozciąganie, dzięki czemu ryzyko zerwania nici podczas zabiegu jest znacznie mniejsze. Aby zobaczyć ofertę nici chirurgicznych najwyższej jakości, kliknij tutaj

Nici chirurgiczne nierozpuszczalne są wyjątkowo odporne na obciążenia – trwale łączą tkanki, dlatego sprawdzają się przy zabiegach, po których rana ma się goić przez dłuższy czas. Stanowią one doskonałe wsparcie przy zamykaniu wolno gojących się tanek. To właśnie dlatego są one szeroko wykorzystywane podczas procedur medycznych z dziedziny chirurgii sercowo-naczyniowej, okulistycznej, plastycznej, jak i neurochirurgii. 

Nici chirurgiczne rozpuszczalne

Kolejnym rodzajem nici chirurgicznych są szwy rozpuszczalne, szeroko znane również jako wchłanialne. Są one produkowane z materiałów, takich jak włókna wyścielające jelita zwierząt czy sztucznie wytworzone polimery. Ze względu na to, szwy mogą być w naturalny sposób wchłonięte przez nasz organizm wraz z upływem czasu i nie muszą być one usuwane przez lekarza.

Szwy rozpuszczalne nie mogą być jednak wykorzystywane do wszystkich zabiegów – sprawdzą się one przy procedurach medycznych, przy których okres podtrzymywania tkanek nie jest zbyt długi. Medycy wybierają ten rodzaj szwów również w sytuacji, kiedy do rany trudno jest dotrzeć po zakończeniu operacji. 

Ze względu na cechy nici rozpuszczalnych, są one szeroko wykorzystywane podczas zabiegów urologicznych, okulistycznych oraz laryngologicznych. Ze szwów wchłanialnych korzysta się także podczas wykonywania procedur na miąższowych narządach, czyli przykładowo nerkach czy wątrobie. To również odpowiednie rozwiązanie w przypadku czynności położniczych – między innymi zszycia krocza po porodzie.

Dużą zaletą szwów rozpuszczalnych jest brak konieczności ponownego udawania się do lekarza w celu ich zdjęcia. To rozwiązanie szczególnie przystępne w przypadku dzieci, które stresują się wizytami w placówkach medycznych – szwy wchłanialne ograniczają konieczność wizyt szpitalu.

Kolory nici chirurgicznych

Co interesujące, nici chirurgiczne mogą przybierać różne kolory. Ich barwa zależy nie tylko od materiału, z jakiego zostały one wykonane, ale również od ich przeznaczenia.

Szwy chirurgiczne w kolorach neutralnych, czyli nici beżowe bądź bezbarwne, doskonale sprawdzają się w chirurgii plastycznej i dziecięcej, jak i przy szyciu skóry czy stomatologii. Zapewniają one bardzo estetyczny efekt zabiegu.

Nici chirurgiczne niebieskie i granatowe gwarantują z kolei dobrą widoczność, dlatego medycy wybierają je podczas operacji z dziedziny kardiochirurgii dziecięcej czy chirurgii naczyniowej. W kardiochirurgii zaleca się również nici w barwie zielonej.

Jeśli szycie jest wykonywane wewnątrz organizmu, zalecane jest wykorzystanie nici fioletowych. Zwykle są one produkowane z materiałów wchłanialnych, dzięki czemu nie ma konieczności ich usuwania po zagojeniu się rany. Przykładem dziedziny, gdzie fioletowe szwy znajdują swe zastosowanie, jest weterynaria. Najciemniejsze są natomiast szwy czarne, które wybiera się podczas operacji z zakresu neurochirurgii.