W Jaworznie trwa naprawa bloku energetycznego. Zostanie zakończona prawdopodobnie dopiero w 2022 roku

Modernizacja bloku energetycznego jest związana z tym, aby usprawnić jego pracę w przyszłości. Dzięki aktualnym serwisom ma stać się mniej awaryjny. Aktualnie praca została oszacowana na mniej więcej kilka miesięcy. Dlatego też spółka odpowiedzialna za usprawnienia przewiduje, że zakończą robotę na początku 2022 roku. Cała komora paleniskowa ma być przebudowana. W ten sposób zostaną zmniejszone szanse na to, że w przyszłości komin mógłby się przegrzać.

W trakcie obchodów i oględzin kotła ekipa remontowa zauważyła, że palenisko wymaga drobnych poprawek. Dlatego też postanowili, że najlepszym sposobem będzie natychmiastowe działanie. Im dłużej zwlekaliby z tymi naprawami, tym większa byłaby szansa na to, że coś się stanie z machinerią. Jeżeli ekipa remontowa usunie aktualne usterki, to możemy liczyć na to, że kocioł będzie działał bezawaryjnie jeszcze przez wiele lat. Harmonogram prac naprawczych przewiduje, że uwiną się maksymalnie do stycznia.

Blok był oddany do oficjalnego użytku w ubiegłym listopadzie

Blok jest niezwykle długo wyczekiwaną inwestycją. Pojawił się w Jaworznie dopiero w 2020 roku. Niektórzy szyderczy zwracają uwagę na to, że po roku już wymaga pewnych poprawek. Nie do końca jest to prawdą. Blok mógłby nadal spełniać swoje zadanie przez dłuższy czas. Aktualne modernizacje mają na celu zmniejszyć ewentualne ryzyko związane z nieoczekiwanymi usterkami. Dzięki temu, że palenisko stanie się wytrzymalsze, kotły będą działały przez długie lata bez konieczności naprawy wewnętrznych części.

Technologie zastosowane w bloku energetycznym, który pracuje w Jaworznie, spełniają najwyższe standardy środowiskowe. Jest to inwestycja naprawdę godna pochwały. Emisja dwutlenku węgla ze względu na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań jest aż o 80% niższa w porównaniu z klasycznymi kotłami energetycznymi.