W Jaworznie zorganizowano wystawę malarską

W Jaworznie odbędzie się niezwykle nietypowa wystawa malarska. Ma ona polegać na finisażu połączonym z koncertem akordeonowym. Pomimo tego, że pandemia nieustannie pogarsza sytuację związaną z liczbą chętnych do odwiedzin galerii sztuki. W Jaworznie nadal zebrało się kilkadziesiąt osób chętnych do wzięcia udziału w zakończeniu opisywanej przez nas wystawy. Na początku gości przywita znamienity historyk Eugeniusz Grzywacz. Następnie prowadzący wystawę sprawnie przeprowadzą gości po przygotowanym wcześniej katalogu z dziełami artystycznymi.

Aktualnie w katalogu najwięcej zainteresowania przyciąga kategoria mieszczącą się pod nazwą imaginacje. Niektórzy zwiedzający galerię mówią, że główne dzieło przypomina nieco oko Saurona znane z trylogii Władców Pierścieni. Ten rodzaj twórczości został jednak dedykowany realizmowi. Chociaż zazwyczaj to my wpatrujemy się w obrazy. Widniejące na obrazie oko świdruje obserwatorów. To bardzo nietypowe podejście do sztuki realistycznej, jednak odwiedzający galerię sztuki w Jaworznie uznali ten efekt za ciekawy. Powiedzmy sobie kilka słów na temat realizmu w malarstwie. Co takiego oznacza?

Czym charakteryzuje się wspomniany przez nas realizm w sztuce?

Realizm w sztuce odnosi się przede wszystkim do kompozycji, która bywa prosta. Zwykle brakuje jej szczegółowej interpretacji. Przedstawia po prostu to, co jest i widać. Wbrew pozorom malarza muszą dołożyć wszelkich starań co do tego, aby uchwycić ducha realizmu na płótnie. Nie należy to do najprostszych zada

Jakie popularne tematy pojawiają się w sztuce realizmu?


Francuscy artyści początkowo wykorzystywali realizm do sarkastycznego przedstawiania kwestii i problemów politycznych. Inni artyści wprowadzali realizm, malując sceny z życia klasy robotniczej, życia wiejskiego i miejskiego oraz portrety przedstawiające nagie ciało. Artyści dążyli do tworzenia dzieł surowych i naturalnych jak najbardziej zbliżonych do fotografii. Niektórzy artyści wykorzystywali ruch realizmu, by rzucić światło na konkretną trudną sytuację społeczną, malując obrazy, które uważano za brzydkie lub brutalne.

Impresjonizm i realizm

Malarze parający się realizmem byli całkowitym zaprzeczeniem romantycznego podejścia impresjonistów, których spopularyzował ruch francuski. Tradycyjny realizm ma za zadanie zostawić jak najmniej pola do interpretacji. Impresjoniści mogą pozwolić sobie na to, aby obraz miał wiele niewiadomych płaszczyzn. W ich przypadku odpowiednia gra cienia, kontury i różnorodne szablony mogą wprowadzać różne znaczenia do dzieła. Realiści unikają tego, aby uchwycić dzieło w wielu wyrazistych barwach. Trzymają się raczej tego, co zaprezentowała nam natura.