Jakie wymogi wobec saniepidu powinny spełniać salony kosmetyczne?

Salony kosmetyczne to miejsca, które wspierają wiele osób w trosce o swój wygląd zewnętrzny. Wciąż zyskują one na popularności i stanowią doskonały pomysł na biznes – sprawia to, że coraz więcej przedsiębiorców pragnie spróbować swych sił w tej branży. Zanim jestem będziemy mogli otworzyć własny salon kosmetyczny, musimy spełnić kilka niezwykle istotnych wymogów wobec sanepidu. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kogo dotyczy odbiór lokalu przez sanepid?

Odbiór lokalu dotyczy właścicieli biznesów z branży gastronomicznej, jak i osób otwierających własne gabinety lekarskie czy fizjoterapii. Prowadzenie działalności w branży kosmetycznej również wiąże się z koniecznością spełnienia ściśle określonych norm. Tego typu biznesy nadzorowane są przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wiele osób stresuje się przez formalności związane z odbiorem lokalu – nie jest to jednak nic skomplikowanego!

Pierwszym krokiem jest zgłoszenie lokalu w sanepidzie. Możemy tego dokonać osobiście lub uczynić to drogą internetową – wybór zależy od naszych preferencji. Gdy już to zrobimy, w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku, urzędnik jest zobowiązany do odebrania lokalu. Sprawdź, jak się do tego przygotować!

Niezbędne dokumenty

Po złożeniu wniosku należy rozpocząć przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów. Warto pamiętać, że podczas wizyty urzędnik przyjrzy się stanowi technicznemu lokalu, jednocześnie poddając kontroli całą dokumentację. Powinniśmy dokładnie sprawdzić, czy posiadamy potrzebne zaświadczenia i umowy, aby uniknąć niepotrzebnego stresu – wtedy będziemy pewni, że odbiór lokalu przebiegnie bezproblemowo.

Aby otworzyć salon kosmetyczny, musisz być w posiadaniu dokumentacji poświadczającej o prawie do użytkowania danego lokalu, jak i wszelkich dóbr w nim zawartych. Oprócz tego, niezbędne są książeczki sanepidowskie zatrudnionych pracowników, wszelkie akty własności, jak i protokoły przeglądów kominiarskich.

Dodatkowo, niezwykle istotny jest projekt technologiczny salonu kosmetycznego. W tej kwestii nie należy ryzykować i warto powierzyć to zadanie doświadczonej firmie, która pomoże nam w całym procesie projektowania. Dowiedz się więcej na https://horeca-design.pl/projekty-technologiczne-salonow-beauty/!

Kiedy jest potrzebny projekt technologiczny salonu kosmetycznego?

Na początek wyjaśnimy, czym jest projekt technologiczny salonu kosmetycznego. To dokument stanowiący odzwierciedlenie układu pomieszczeń i znajdujących się w nich urządzeń technologicznych. Bardzo ważne jest, aby był on wykonany zgodnie z wytycznymi rysunku technicznego, jak i dokładnymi wymogami sanitarnymi – gotowy projekt można przedłożyć w stacji sanepidowskiej, gdzie będzie on poddany analizie.

Co zawiera projekt technologiczny?

Jeśli planujemy rozpoczęcie działalności w branży beauty, konieczne jest zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi rozporządzeniami. Należy dogłębnie je przeanalizować, gdyż pominięcie bądź niedokładne wypełnienie pewnych etapów sprawi, że zmuszeni będziemy do wprowadzania kolejnych poprawek, co wydłuży cały proces otwierania salonu kosmetycznego.

Projekt technologiczny powinien składać się z dwóch głównych części – opisowej i graficznej. Część opisowa zawiera podstawowe informacje, takie jak nazwa i adres działalności, charakter budynku czy opis stanowisk, jak i wykorzystywanych w lokalu urządzeń technologicznych.

Część graficzna projektu stanowi odrobinę większe wyzwanie, ponieważ jego skonstruowanie wymaga znajomości zarówno branży, jak i aktualnych przepisów. Dodatkowo, powinna być ona sporządzona w skali 1:100 bądź 1:50. W tej części znajduje się dokładny układ pomieszczeń, rozmieszczenie urządzeń technologicznych – a one powinny posiadać atest oraz być w dobrym stanie technicznym. Oprócz tego, niezbędna jest legenda, oznaczenie poszczególnych pomieszczeń, w tym między innymi toalety, recepcji, szatni dla personelu czy poczekalni, jak i punktów wodno-kanalizacyjnych.

Projekt technologiczny salonu kosmetycznego powinien być wykonany z należytą starannością i przywiązaniem uwagi do detali. Kiedy zostanie on stworzony, możemy go przedłożyć w sanepidzie oraz oczekiwać na odpowiedź. Pamiętaj, że jeśli odpowiednio się przygotujesz, odbiór lokalu z pewnością się powiedzie. Powodzenia!