Uczczenie pamięci o żołnierzach wyklętych

1 marca 2023 roku w Jaworznie obchodzono Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – przedstawiciele władz miasta i instytucji publicznych uhonorowali pod jaworznickim Pomnikiem Niepodległości żołnierzy drugiej konspiracji za ich odwagę i wierny patriotyzm. Święto to obchodzone jest w Polsce corocznie od 2011 roku.

Co roku, pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Byłych Żołnierzy Wyklętych. Ten dzień pamięci został ustanowiony przez polski parlament w 2011 roku w celu upamiętnienia osób, które stanęły przeciwko opresyjnemu reżimowi komunistycznemu, który został narzucony po II wojnie światowej. Przepisy, które ustanowiły to coroczne święto, dały uznanie tym dzielnym żołnierzom, którzy wykazali się odwagą i lojalnością wobec swojego kraju, przelewając swoją krew w obronie Ojczyzny.

Przedstawiciele władz miejskich, a mianowicie Łukasz Kolarczyk, Zastępca Prezydenta Miasta oraz Ewa Sidełko – Paleczny, Sekretarz Miasta Jaworzna, uczestniczyli w uroczystości pod Pomnikiem Niepodległości w Jaworznie i pozostawili wieńce kwiatowe oraz znicze pamięci. Dodatkowo na uroczystości ku czci Wyklętych obecni byli również przedstawiciele jaworznickich organizacji i instytucji.