Mocne przygotowanie: Strażacy trenują do zadań specjalnych na terenie Elektrowni Jaworzno

W miastach takich jak Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Sosnowiec i Chorzów, niemal 100 strażaków uczestniczy w specjalistycznych ćwiczeniach. Odbywają się one w piątek na terenie należącej do Grupy Tauron Elektrowni Jaworzno, wyposażonej w blok energetyczny o potężnej mocy 910 megawatów.

Według st. bryg. Patrycjusza Fudali, Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jaworznie, ćwiczenia tego typu są kluczowe dla konfrontacji teoretycznej wiedzy ze skomplikowanymi realiami praktyki i sprawdzania zgodności stosowanych procedur z rzeczywistością.

Te konkretne ćwiczenia, które są organizowane na tym miejscu już po raz drugi, odbywają się według precyzyjnie rozplanowanego scenariusza. Zgodnie z nim, na terenie bloku energetycznego dochodzi do groźnego incydentu: podczas zatarcia pewnych ruchomych elementów, zapala się taśmociąg transportujący węgiel.

Taśmociąg ten biegnie przez most nawęglania, który jest niezbędny do dostarczania węgla do bloku energetycznego, co czyni go jednym z kluczowych elementów tej struktury. W ramach scenariusza ćwiczeń przewidywane jest, że na skutek awarii, systemy gaśnicze działające automatycznie przestają funkcjonować. Pożar, rozprzestrzeniając się, niszczy poszycie dachu, a zniszczony element konstrukcyjny przyczynia się do poważnej kontuzji pracownika, który traci przytomność. Istnieje również ryzyko dalszego szybkiego rozwinięcia się ognia i dotarcia do pozostałych części infrastruktury elektrowni. To w takich stresujących i niebezpiecznych warunkach strażacy są zmuszeni trenować swoje umiejętności.