Miasto Jaworzno ze średniowieczną tradycją!

Jaworzno to miasto, którego korzenie sięgają do czasów średniowiecza, na prawach miejskich jest od 21 września 1901. Dlatego w przyszłym roku będziemy wspólnie świętować jego 120 urodziny! Chcielibyśmy uczcić tę wyjątkową uroczystość i bogatą historię naszego miasta  banknotem okolicznościowym. Banknot ma być wyprodukowanych w limitowanych nakładzie i nawiązywać do średniowiecznych przywilejów menniczych nadawanych miastom. Stworzony przez nas banknot będzie nawiązaniem do długiej tradycji i historii miasta, gdyż pierwsze informacje o Jaworznie pojawiły się już w XIII wieku.

Teren bogate w ołów i z rozwiniętą gospodarką leśną, stały się powodem do stworzenia w tym miejscu osady. Na początku Jaworzno było własnościom rodu Gryfinów, a następnie przeszło e ręce biskupów i władzy królewskiej. Natomiast pierwsza kopalnia węgla na terenie Jaworzna powstała w 1766 roku i to jej przypisuje się zasługi w rozwoju Jaworzna i okolicznych wsi przez kolejne wieki. W wyniku kolejnych modernizacji i rozwoju miasta na początku XIX wieku otrzymaliśmy godło gminne, które następnie stało się herbem miasta. 

Świętujmy razem 120 lat praw miejskich

Intensywna zmiana w mieście przyczyniła się do zmiany jego krajobrazu. Teraz widok szybów górniczych hałd, kominów, linii energetycznych, szlaków kolejowych, lasów i pól uprawnych jest nieodłącznym elementem Jaworzna. Niezwykle ciekawa historia i bogata i wiele elementów ma stać się inspiracją dla wszystkich uczestników konkursu. Banknot okolicznościowy powinien łączyć w sobie historię, tradycję, współczesność i będzie piękną pamiątką z okazji 120 lat nadania praw miejskich dla Jaworzna.

Każdy mieszkaniec Jaworzna może wziąć udział w obchodach, będzie do z pewnością wspaniała okazja do dokładnego poznania historii miasta i jego legend.  Uczestnicy konkursu mają za zadanie strwożenie symbolu graficznego, który będzie umieszczony na banknocie okolicznościowym. Wraz z grafiką można proponować też nazwy banknotu. Szczegóły konkursu dostępne są w udostępnionym linku www.um.jaworzno.pl.