Modernizacja oczyszczalni ścieków Jeleń Dąb zakończona!

Rok 2020 ze względów epidemiologicznych był wyjątkowo trudny. Jednak mimo utrudnień związanych z pracami na budowie, remontami, udało się doprowadzić do końca nasz projekt! W Jaworznie zakończona została modernizacja ścieków Jeleń Dąb. Całość realizacji projektu trwała prawie 2 lata. Jak przebiegał proces modernizacji?

Oczyszczalnia ścieków Jeleń Dąb już od 20 lat w Jaworznie

Obszar oczyszczalni w Jaworznie zajmuje ok. 11,6 ha i jest w stanie przyjąć nawet 25 ooo m3 ścieków na 24h. Już tyle czasu spływają ścieki do oczyszczalni w dzielnicy Jeleń Dąb. Nic dziwnego, że wymagała ona porządnego remontu. Mechanizm na oczyszczalni jest uniwersalny i ma charakter mechaniczno-biologiczny. Na początku ścieki oczyszczane zostają z elementów stałych, a później przy pomocy żywych mikroorganizmów. Dzięki takim procesom dochodzi do rozkładu substancji zawartych w ściekach.

Prace nad oczyszczalnią od 6 lat

W latach 2014-2015 już rozpoczęto gruntowny remont oczyszczalni. Zaczęło się od rozbudowa części biologicznej, następnie w 2018 roku podczas 2 etapu modernizacji przebudowano część mechaniczną oraz przeprowadzono hermetyzację i wymianę układu wentylacji. Całość obejmowała bardzo obszerny proces, gdzie zostały wykonane konieczne poczynania w celu realizacji remontu. Powstał bardzo ważny dla oczyszczalni biofiltr, który odpowiada za neutralizację odorów. Oprócz tej części powstała wiata załadunku osadu oraz waga samochodowa.

Koszt modernizacji wyniósł prawie 20 milionów złotych!

Powyższe prace pozwoliły pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, co jest korzystne nie tylko dla mieszkańców, ale również dla obsługi. Podczas remontu zostały wymienione i usprawnione w obsłudze awaryjne urządzenia. Prace modernizacyjne kosztowały ok. 18 mln złotych. Trzeba przyznać, że bez pomocy Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, nie udałoby się przeprowadzić całej modernizacji. Dnia 3 listopada 2017 roku została podpisana umowa na dofinansowanie inwestycji w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.