Nowy rok – wielkie zmiany w kulturze!

Już na początku roku działalność rozpocznie samorządowa artystyczna instytucja kultury ATElier Kultury. W jej skład wejdą znane już instytucje – „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna, Centrum Kultury „Teatr Sztuk” oraz eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna. Radni postanowili pod jednym szyldem połączyć trzy instytucje, które dotychczas funkcjonowały samodzielnie. Lokalizacje działalności instytucji nie ulegną zmianie: Centrum Kultury “Teatr Szutuk” pozostanie przy ulicy Mickiewicza 2, eM Band Orkiestra Rozrywkowa Miasta Jaworzna w Klubie Relax przy ulicy Szczakowskiej 35B oraz „Archetti” Orkiestra Kameralna Miasta Jaworzna przy ulicy Wiosny Ludów 1. Już pod koniec tego roku przedstawimy Państwu dyrektora nowopowstałej instytucji. Nowa nazwa została stworzona z połączenia dotychczasowych nazwy instytucji wchodzących w jej skład: ATElier Kultury: A – Archetti, T – Teatr Sztuk oraz E – eM Band.

Artystyczne ATElie w Jaworznie!

Na taki krok zdecydowano się, aby zoptymalizować wydatki. Tak, aby wszystkie nasze instytucje mogły dalej funkcjonować po pandemii. Dzięki temu unikniemy innych drastycznych rozwiązań, po które musielibyśmy sięgnąć ze względu na kurczący się budżet. Po wielu analizach doszliśmy do wniosku, że jest to najlepsze rozwiązanie, które przyniesie nam wiele korzyści. Być może dzięki temu powiększy się oferta artystyczna miasta, która stanie się jeszcze bardziej zróżnicowana i atrakcyjna dla wszystkich naszych mieszkańców.

Upowszechnieniem kultury i kształtowaniem wrażliwości estetycznej zajmie się ATElier Kultury. Dodatkowo będzie stwarzał wiele okazji do kontaktów z wartościami kultury polskiej i światowej, również w zakresie kultury muzycznej i teatralnej. Do jego zadań będzie należało także prowadzenie ośrodków i centrów kultury. Bardzo zależy nam na tym, aby nasze dwie orkiestry działały jak do tej pory. Co więcej, chcemy, aby repertuar teatralny stale się rozszerzał i stawał się coraz bardziej atrakcyjny dla Państwa. Stanie się to możliwe dzięki wdrożeniu europejskich metod prowadzenia instytucji kultury, które są bardziej efektywne i pozwalają na łączenie aspektów artystycznych z biznesowymi.