Spacer ulicami Jaworzna!

W czasach pandemii tęsknimy za wieloma aktywnościami. Mimo że nie możemy ich wszystkich wykonywać, warto w harmonogram swojego codziennego dnia włączyć spacery. Pozwolą one na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia psychicznego. Oczywiście, unikajmy mocno zatłoczonych miejsc i zachowujmy dystans społeczny. W poniższym artykule przedstawimy Państwu trzy propozycję spacerów w okolicy Jaworzna.

Trójkątny rynek -Niedawno zrewitalizowany rynek zaskakuje szczególnie swoim nietypowym, trójkątnym kształtem. Jest to świetne miejsce na bezpieczny rodzinny spacer, gdyż w tym miejscu niedozwolony jest ruch samochodowy. Po jednej stronie rynku można podziwiać piętnastowieczną kolegiatę pod wezwaniem św. Wojciecha i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Naprzeciwko zaś znajduje się nowoczesna biblioteka, której też dobrze poświęcić trochę uwagi. Taki spacer warto rozszerzyć o malownicze uliczki przylegające do rynku. Fanów sztuki z pewnością zachwyci znajdujący się tam mural oraz pomnik bieda szybiku.

Alternatywa spacerowa dla miłośników przyrody!

Wszyscy, którzy woleliby udać się na spacer gdzieś poza miasto, polecamy Park Gródki. To miejsce, które rozsławiło nasze miasto. Na jego terenie znajdują się cztery zbiorniki wodne. Jednak turyści przyjeżdżają tam głównie dla dwóch, które zasłynęły jako Polskie Malediwy. Mimo że miejsce jest doskonale znaną atrakcją turystyczną, jego piękno jest nieocenione i jest świetnym miejscem na spędzenie popołudnia na świeżym powietrzu.

Dla wszystkich, którzy wolą obcować z naturą, szczególnie polecamy Rezerwat Przyrody Sasanka. Znajduje się on na wzniesieniu Sodowa Góra przy drodze prowadzącej w stronę Sosnowca (dzielnica Maczki). Jest to pomnik przyrody, w którym znajdują się rzadkie i będące pod ochroną rośliny. Jego nazwa pochodzi od sasanki zwyczajnej, która występuje jedynie w tym miejscu, na terenie woj. śląskiego. Ten spacer można połączyć ze znajdującym się w okolicy GEOparkiem, w którym odnajdziemy prehistoryczne relikwie.