Słynna polska Chorwacja lub Malediwy

Najsłynniejszą atrakcja Jaworzna jest niewątpliwie Park Gródki, który turyści zwykle znają pod nazwą Polskie Malediwy. Piękne zdjęcia wrzucane na blogi podróżnicze sprawiały, że Jaworzno na stałe wpisało się w turystyczną mapę Polski. Odwiedzając Park Gródki, turyści mogą liczyć na więcej atrakcji niż piękne widoki. Główne wejście do parku leży przy przystanku autobusowych Pieczyska Centrum Nurkowe.

Do parku wchodzi się bezpośrednio na urwisko, zawieszona nad zbiornikiem Wydra, które jest najsłynniejszych zbiornikiem znajdującym się na terenie parku.  Charakterystyczna dla tego terenu rzeźba jest efektem działalności człowieka. W tym miejscu nieco ponad 20 lat temu znajdował się kamieniołom, w którym wydobywano dolomit. Kiedy w 1997 doszło w nim do kryzysu finansowego i pompy na kilka godzin przestały pracować z powodu braku prądu. Wszystko zostało bezpowrotnie zalane. Zalane maszyny są świetną atrakcją również dla nurków, dla których w tym miejscu zostało stworzone centrum nurkowania. 

Miasto kolei i chomików?- Dowiedz się dlaczego!

Jaworzno przyciąga też fanów kolejnictwa. Główny dworzec miasta, stacja Jaworzno Szczakowa, to jeden z największych polskich węzłów kolejowych. Przed wojną był prawdziwą dumą Jaworzna. W dzielnicy Wilkoszyn znajduje się budynek lokomotywowni z 1946 roku. Jest to jedyny ślad, który pozostał w Jaworznie po kolei wąskotorowej. Ze względu na swoje położenie Jaworzno jest chętnie wybierane przez osoby pragnące odpocząć od miejskiego zgiełku. Turyści zastanawiają się często, dlaczego pamiątką z Jaworzna jest chomik. To wielka chluba tego miasta, ponieważ na polach wokół Jaworzna chomik europejski ma swoje siedliska. Miasto dokłada wszelkich starań, aby mnożyć jego populację, gdyż w przeciwnym razie mógłby wyginąć w przeciągu 10-20 lat, a jest gatunek już zagrożony wyginięciem. Gmina Jaworzno bardzo dla o zachowanie bioróżnorodności na jej terenie. Kwestie ochrony przyrody ją dla niej niezwykle istotne, dlatego do świetne miejsce na odpoczynek.