Nie zapomnijcie odwiedzić Auschwitz, jeśli spędzacie urlop w okolicy Jaworzna

Chociaż niewielu wczasowiczów zajeżdża do Jaworzna na wakacje, prawdopodobnie warto zwrócić uwagę na jego okolice. Niecałe 30 minut drogi samochodem od centrum Jaworzna, znajdziecie Auschwitz. Dawne obozy pracy dla skazańców są dziś obiektem kulturowym o wysokiej wartości. To nie tylko wartość historyczna, ale także spuścizna po wszystkich, którzy cierpieli w trakcie wojny. Nie zapomnijcie odwiedzić tego owianego tajemnicą i łzami muzeum wojennego, gdy znajdziecie się w okolicy Jaworzna.

Co zastaniemy na miejscu?

Auschwitz-Birkenau składa się z trzech części: Auschwitz I, Auschwitz II-Birkenau i Auschwitz III-Monowitz.

Auschwitz I, którego budynki były częścią dawnej bazy wojskowej, został otwarty w 1940 r. jako areszt dla polskich więźniów politycznych. Rola ta szybko uległa zmianie i Auschwitz I stał się obozem koncentracyjnym i miejscem masowej zagłady.

Auschwitz II – Birkenau został otwarty w 1941 r., aby nadążyć za dużą liczbą więźniów politycznych i Żydów, którzy byli deportowani do Auschwitz.

Auschwitz-Birkenau stał się głównym miejscem nazistowskiego „ostatecznego rozwiązania problemu żydowskiego”. Statystyki są zatrważające. Szacuje się, że do Auschwitz trafiło 1,3 miliona ludzi, z czego 1,1 miliona zmarło. Większość osób deportowanych do Auschwitz była natychmiast kierowana do komór gazowych. Ci, którzy nie zginęli w komorach gazowych, umierali z innych przyczyn, w tym z głodu, zakażeń, eksperymentów medycznych i pracy przymusowej.

W styczniu 1945 r. Auschwitz-Birkenau został wyzwolony przez wojska radzieckie.

Wizyta w obozie koncentracyjnym

Wizyta w obozie koncentracyjnym Auschwitz składa się z dwóch części: Auschwitz I i Birkenau. Zwiedzanie Auschwitz z przewodnikiem i edukatorem zajmuje około 1,5 godziny, a Birkenau 1 godzinę, z 15-minutową przerwą między zwiedzaniem.

Zwiedzanie rozpoczyna się od szybkiego przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa i krótkiej kolejki po audioprzewodnik.

Ten audioprzewodnik to tak naprawdę para słuchawek, które pozwalają usłyszeć przewodnika. Z tymi słuchawkami można łatwo usłyszeć wszystko, co mówi edukator, a on lub ona nie musi krzyczeć do 30 osób w grupie przez następne 3 godziny. Ponadto, nadal można usłyszeć swojego przewodnika, gdy są one poza zasięgiem wzroku (co zdarza się podczas zwiedzania budynków).

Co znajdziemy w Birkenau?

Auschwitz I i Birkenau znajdują się w odległości kilku kilometrów od siebie. Jeśli jesteś na wycieczce lub masz kierowcę, będzie Cię on przewoził między tymi miejscami. Jeśli podróżujesz samodzielnie, istnieje autobus, który kursuje co 10 minut pomiędzy tymi miejscami i jest bezpłatny.

Birkenau jest ogromny. Jest to obóz, który został zbudowany w 1941 roku, aby pomieścić ogromną liczbę deportowanych z Europy. Tuż przed wyzwoleniem w styczniu 1945 r. Niemcy wysadzili większość baraków i krematoriów, aby ukryć swoje zbrodnie, ale mimo to warto je odwiedzić. Widząc ogromne rozmiary Birkenau, można naprawdę odczuć, jak wielka była to operacja. To może być bardzo niepokojące doświadczenie.

Porady dotyczące wizyty w obozie zagłady. Co powinniśmy zabrać ze sobą?

Plecaki i torebki nie mogą przekraczać wymiarów 30x20x10 cm (mniej więcej wielkości kartki papieru). W zasadzie nie można mieć przy sobie nic innego niż małą torebkę. Bagaże można zostawić w samochodzie lub w przechowalni bagażu przy wejściu głównym.

Za korzystanie z toalet trzeba zapłacić 2 zł.

Należy założyć wygodne obuwie, które można ubrudzić. Przez większość czasu zwiedzania będziesz przebywał na zewnątrz. Ścieżki są mieszanką brudu i kamienia, więc powierzchnie są nierówne i chropowate. Jeśli pada deszcz, przygotuj się na unikanie błotnych kałuż. Padało przez kilka dni przed naszą wizytą i wiele szlaków było błotnistych.

Zwiedzanie bez przewodnika?

Czy musimy zarezerwować przedział czasowy, jeśli nie chcemy korzystać z przewodnika? Czy też możemy po prostu przyjść i kupić bilety tego samego dnia?

Jeśli chcesz zwiedzać Auschwitz-Birkenau bez przewodnika, nadal musisz wcześniej zarezerwować czas. W godzinach popołudniowych dostępne są przedziały czasowe, w których można zwiedzać obiekt bez przewodnika (tzw. tour for Individuals without an educator). Jest to niezwykle popularna opcja i te przedziały czasowe są rezerwowane z wyprzedzeniem, więc jeśli jest to coś, co chcesz zrobić, dokonaj rezerwacji, jak tylko poznasz datę swojej podróży.

Co, jeśli czas zwiedzania dobiegł końca?

Czy po zakończeniu zwiedzania z przewodnikiem można chodzić po Auschwitz-Birkenau na własną rękę?

Nie. Po zakończeniu zwiedzania opuszcza się Birkenau. Jeśli po zakończeniu zwiedzania chcesz chodzić po obozie samodzielnie, będziesz musiał zarezerwować wycieczkę bez przewodnika po Auschwitz-Birkenau.

Zapoznaj się z historią, zanim przyjedziesz na miejsce

Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę w okolicach Jaworzna, warto przed jej rozpoczęciem zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat. Noc Elie Wiesela to krótkie, niezapomniane wspomnienia autora, który ocalał z Auschwitz. Tatooist of Auschwitz to prawdziwa historia oparta na doświadczeniach Lale, człowieka, który przeżył uwięzienie w Auschwitz przez ponad dwa i pół roku.