W jaki sposób Jaworzno próbuje usprawnić funkcjonowanie swojego zadłużonego szpitala?

W planie szpitala na ten moment jest wykorzystanie aktualnych bloków operacyjnych w taki sposób, aby lekarze mogli przeprowadzić większą ilość planowanych zabiegów. Najważniejsze w tym momencie jest to, aby zminimalizować koszty i zarazem zoptymalizować prowadzenie aktualnych świadczeń. Bez wcielenia takiego planu w życie, prawdopodobnie niewiele będzie można zaradzić w związku z brakiem rąk do pracy oraz coraz mniejszej ilości pieniędzy do dyspozycji na rzecz szpitala. Dyrekcja musi zorganizować personel w taki sposób, aby pracowali efektywniej z tym, co aktualnie mają. W przeciwnym wypadku szpital samodzielnie nie podniesie się z kolan.

Potencjał bloku operacyjnego zostanie jednak w pełni wykorzystany, dopóki wtedy, gdy w szpitalu pojawi się nieco więcej personelu. W przeciwnym wypadku dosyć trudno będzie zorganizować się w przyszłości tak, aby zwiększać sukcesywnie ilość planowanych zabiegów oraz operacji. Szpital działa jednak na różnych płaszczyznach. Dyrekcja na przykład zaplanowała już wprowadzenie do placówki odnawialnych źródeł energii, które zmniejszą rachunki za prąd.

Zaczęli od rozszerzenia działalności na bloku onkologicznym

Działanie oddziału onkologicznego zostało rozszerzone dokładnie od 1 października 2021 roku. Szpital znalazł na rynku pracy nieco personelu, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w pracy na oddziałach onkologicznych. Optymalne efekty będą jednak zauważalne dopiero w przyszłości. Musimy dać placówce medycznej w Jaworznie nieco czasu, aby zauważyć zmiany w ich sposobie działania oraz optymalizacji pracy. Na razie starają się powrócić do poziomu, który reprezentowali przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa.

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów działalności szpitalnej będzie zmiana polityki lekowej. Personel będzie od teraz dokładnie monitorował, to jak wiele środków zużywają. Będą również upewniali się co do tego, że leki są podawane jedynie pacjentom, którzy bezwzględnie ich potrzebują. Niektóre środki bywają niepotrzebnie marnowane. Ograniczenie wydatków lekowych sprawi, że poprawi się sytuacja finansowa. Dodatkowo dyrekcja szpitala zarządzi wkrótce ograniczenie nadgodzin całego personelu do minimum. Zarówno medycyn, ratownicy, jak i pielęgniarki nie będą już zostawały po godzinach. Taki stan rzeczy również nieco odciąży finanse szpitala.