W Jaworznie szpital realizuje coraz mniej zabiegów, operacji i innych świadczeń medycznych

Liczba świadczeń wykonywanych w jaworznickim szpitalu nieustannie maleje. Z roku na rok lekarze i pielęgniarki są w stanie obsłużyć coraz mniej pacjentów. Z tego powodu jest coraz mniej zabiegów, planowanych operacji oraz innych medycznych świadczeń w placówce znajdującej się w Jaworznie. W samym 2020 roku szpital poniósł stratę, która wynosiła niemal 5 milionów złotych netto. To niebywałe, że pandemia tak szybko doprowadziła do ruiny ogromnej placówki specjalistycznej. Tymczasem coraz mniej personelu sprawia, że niektóre oddziały przestają funkcjonować.

Szpital boryka się z wieloma problemami z tego tytułu. Między innymi największym kłopotem jest to, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie pokrywa dostatecznej ilości wydatków placówki medycznej. Z tego powodu mamy do czynienia z rosnącym zadłużeniem. Warto również pamiętać o tym, że w koszta należy wliczyć wzrost wynagrodzeń w szpitalu. Lekarze, pielęgniarki, a nawet personel niemedyczny borykają się z coraz większymi wydatkami w życiu codziennym.

Jaki jest aktualny plan placówki medycznej na poprawę sytuacji związanej z brakiem pieniędzy i personelu do pracy?

Program naprawczy opiera się na decyzjach, które mają za zadanie doprowadzić do polepszenia sytuacji finansowej w szpitalu. Jednak w tym przypadku potrzeba czegoś więcej. Ponieważ placówka medyczna w Jaworznie potrzebuje już nie tylko dodatkowych finansów, ale także większej ilości personelu, aby obsłużyć pacjentów. Według szacunków szpital przez długi czas nie wróci do sprawności sprzed rozpoczęcia pandemii koronawirusa. Istnieje jednak szansa na to, że pomoc finansowa i zatrudnienie dodatkowych lekarzy oraz pielęgniarek pomoże nam tymczasowo przyspieszyć realizację zabiegów.

Przede wszystkim dyrekcja placówki medycznej w Jaworznie będzie musiała uporać się z usprawnieniem finansów. Ich zarządzanie musi stać się o wiele bardziej oszczędne ze względu na rosnące koszta i coraz niższe kwoty refinansowania. Wkrótce dyrekcja szpitala w Jaworznie planuje wznowić niektóre świadczenia, które zostały zawieszone na czas trwania pandemii covid. Ze względu na to liczą również na nieco większe kwoty finansowania ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście będą musieli zachować wysoki poziom ostrożności, aby powrócić do tej formy działania, ponieważ pandemia nadal nie została zażegnana. Laboratorium zostanie też dostosowane do tego, aby służyć w sposób komercyjny. W ten sposób szpital zacznie samodzielnie generować przychody.