W jaki sposób radzą sobie uchodźcy z Ukrainy w Jaworznie?

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli w poszukiwaniu pomocy do Jaworzna stale otrzymują wsparcie od obywateli tego miasta. Setki uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie ulokowało się w Jaworznie. Stale otrzymują tam pomoc od mieszkańców, Otrzymują wsparcie zarówno w postaci darów, datków, jak i niezbędnych przedmiotów do życia, ale także mogą liczyć na dach nad głową i stworzenie możliwości zatrudnienia. Codzienne w obiektach administracyjnych Ukraińcy mają okazję zdobyć swój własny numer PESEL, aby mogli podjąć pracę na terenie Polski.

Chętnie zapisują swoje dzieci do szkół i podejmują pracę. Urząd miejski w Jaworznie nieustannie pracuje nad tym, aby obsłużyć jak największą ilość uchodźców z Ukrainy, którzy oczekują na swoje numery PESEL. Dzięki nim będą mogli korzystać z polskich programów typu 500+, a także otrzymają dostęp do służby zdrowia. Zarejestrowane na terenie naszego kraju Ukraińskie dzieci będą mogły uczyć się w naszych szkołach. Czeka ich przede wszystkim dużo nauki języka polskiego. Od połowy marca urząd miejski w Jaworznie wydał Ukraińcom łącznie ponad 1000 numerów PESEL.

Dzieci zgodnie z nową ustawą uchwaloną 12 marca będą mogły uczęszczać do naszych szkół

Obecnie do wydziału edukacji i kultury w Jaworznie zgłoszono łącznie 224 młodych dzieciaków. Będą kontynuowały naukę w jaworznickich szkołach. Otrzymują dostęp do kontynuowania nauki różnorodnych podstawowych przedmiotów, ale także będą uczyły się języka polskiego. Z tej liczby uchodźców dziesiątka dzieci została także zapisana do przedszkola w Jaworznie. Jak widać, nasi sąsiedzi mogą liczyć na liczną pomoc.