Kapok ratunkowy czy asekuracyjny – który wybrać?

Pamiętam do tej pory swój pierwszy spływ kajakowy: cały ekwipunek (czyli kajak, wiosło i kapok) pochodził z wypożyczalni sprzętu wodnego i…nawet przez myśl mi nie przeszło, aby zagłębić się w temat kapoków! A przecież to niesamowicie ważny temat, ponieważ realnie wpływa on na bezpieczeństwo użytkownika. Kto powinien nosić kapok ratunkowy, a kto asekuracyjny? Czy to bez znaczenia, na którą kamizelkę się zdecydujesz?

Dla kogo kapok ratunkowy?

Kapok ratunkowy został zaprojektowany i stworzony z myślą o wszystkich ludziach nie potrafiących pływać. Byle jaka kamizelka nie może zostać nazwana mianem “kapoku ratunkowego” – musi spełniać szereg bardzo surowych restrykcji, opracowanych przez międzynarodowe instytucje i zawarte w konwencji Solas. Kapok ratunkowy – jakie daje możliwości?

 • Nie ulega spalaniu oraz topieniu (po całkowitym zanurzeniu w ogniu na 2 sekundy);
 • Musi być łatwa do zakładania (ubieranie kapoku ratunkowego nie powinno zajmować więcej czasu niż jedna minuta);
 • Nie może utrudniać poruszania się;
 • Pozwala osobie ubranej w kapok ratunkowy na skok do wody z wysokości 4,5 metra bez uszkodzenia ciała oraz bez przemieszczenia lub uszkodzenia samej kamizelki;
 • Zapewnia takie ułożenie osoby zmęczonej lub nieprzytomnej w wodzie, że może ona swobodnie oddychać (znajduje się w pozycji pionowej);
 • Zapewnia obrócenie nieprzytomnej osoby z dowolnej pozycji w wodzie do pozycji, gdy usta są wynurzone, w czasie nie dłuższym niż 5 sekund;
 • Kapok ratunkowy dla dorosłych musi umożliwiać przepłynięcie krótkiego dystansu i wejście do środka ratunkowego (np. do łodzi ratunkowej).

Musisz sam przyznać, że kapok ratunkowy to dość specjalistyczny sprzęt. Nie oznacza to jednak, że kosztuje krocie – niżej znajdziesz polecaną przeze mnie markę, której kapoki ratunkowe są świetnej jakości, a przy tym ich zakup nie zrujnuje Twojego budżetu.

Kamizelki asekuracyjne

Dedykowane są wszystkim tym, którym udało się chociaż częściowo opanować sztukę pływania. Świetnie nadają się do uprawiania rozmaitych sportów wodnych, kiedy użytkownikowi potrzebne jest jedynie niewielkie wsparcie w utrzymaniu się na powierzchni wody, np. podczas upadku z deski SUP lub z kajaka. Są lepiej dopasowane i zdecydowanie lżejsze niż omówione wyżej kapoki ratunkowe. Nie ograniczają swobody ruchów, gwarantują pełny zasięg rąk i ramion, co jest niesamowicie ważne np. przy wiosłowaniu. Ogromna część kapoków asekuracyjnych została wyposażone w pewnego rodzaju udogodnienia, które zostały stworzone z myślą o konkretnej grupie odbiorców, np. kamizelka asekuracyjna wędkarska posiada mnóstwo małych kieszonek na niezbędne podczas łowienia drobiazgi i telefon (na którym bez problemu poprzeglądasz interesujące dla Ciebie strony www), a model dedykowany młodzieży bądź po prostu starszym dzieciom będzie posiadał pas krokowy, który zapobiega wyślizgnięciu się z wnętrza kamizelki.

Tanie i dobre kapoki ratunkowe i asekuracyjne

Jeśli chcesz kupić dobry kapok ratunkowy lub asekuracyjny, to zapoznaj się z ofertą marki Aquarius, która zawiera:

 • kapoki ratunkowe dla dorosłych i dzieci;
 • kapoki asekuracyjne dla dorosłych, dzieci, a nawet dla psów,
 • rzutki i bojki ratownicze;
 • kamizelki pneumatyczne;
 • akcesoria wodoszczelne;
 • wysokiej jakości kajaki pneumatyczne o różnym przeznaczeniu (np. morskie, turystyczne);
 • akcesoria turystyczne.

…i więcej przydatnych nad wodą gadżetów. Wejdź na stronę https://gosup.pl/, gdzie znajduje się cała oferta Aquariusa. Niskie ceny, szybki czas realizacji zamówień, dokładne opisy produktów wraz z ich zdjęciami – czego chcieć więcej? Gorąco polecam.