Pomysłowe czyszczenie sieci wodociągowej

Jak skutecznie oczyścić sieć wodociągową bez konieczności ingerencji pracownika? Pracownicy jaworznickich wodociągów opracowali opatentowaną metodę automatycznego oczyszczania sieci i zapobiegania gromadzeniu się wody. Obecnie miasto stosuje cztery takie mechanizmy samoczyszczące. Często na końcówkach sieci zasilających gromadzi się woda, co powoduje konieczność ręcznego przepłukiwania przez pracowników. Jednak Wodociągi Jaworzno odkryły zautomatyzowane rozwiązanie do płukania sieci wodociągowej.

Najczęstszym zadaniem wykonywanym na tzw. końcówkach sieci wodociągowych jest płukanie, wykonywane przez pracowników wodociągów. Proces ten jest niezbędny do przeciwdziałania i zapobiegania zjawisku zatoru wodnego, który zmienia właściwości fizyczne, chemiczne i kolor cieczy. Wymaga jednak zaangażowania zespołu pracowników. W Jaworznickich Wodociągach, inspirując się pomysłowym Dobromirem, pracownicy opracowali opatentowaną metodę automatycznego czyszczenia sieci wodociągowej.

Aby zmniejszyć częstotliwość wymiany wody w rurach, pracownicy jaworznickich wodociągów skonstruowali automatyczny system płukania infrastruktury wodociągowej. W oparciu o ich autorską koncepcję system składa się z licznika, elektrozaworu oraz aparatu, który kieruje przepłukaną wodę do studni chłonnej – informują pracownicy jaworznickiej spółki.