Sakralne i ludowe obchody Święta Dziękczynienia w naszym mieście

Rok 2022 przynosi kolejną edycję Święta Dziękczynienia, które zostanie uroczyście otwarte mszą świętą w kolegiacie pod wezwaniem świętego Wojciecha i świętej Katarzyny. Po nabożeństwie uczestnicy tego ważnego wydarzenia będą miały okazję wziąć udział w przemarszu, który będzie miał siłę dodatkowego uroku dzięki muzycznemu wsparciu ze strony Orkiestry Dętej Tauron Wydobycie S.A. Marsz będzie prowadził przez ulice Królowej Jadwigi, Grunwaldzką i Zieloną, aż do miejskiego rynku.

Na rynku odbędzie się część artystyczna, pełna kolorowych występów i tradycyjnych obrzędów dożynkowych. Szereg lokalnych zespołów śpiewaczych, takich jak Dobrzanki, Jeziorczanki, Szczakowianki, Ciężkowianki, Byczynianki, Jelenianki i innych zapewni rozrywkę dla zgromadzonych. Nie zabraknie także młodych talentów – dziecięcego zespołu Jaworowe Ludki z ATElier Kultury w Jeleniu oraz koncertu kapeli ludowej z Jurczyc.

Również na rynku zaprezentowane zostaną różnorodne ekspozycje, między innymi maszyn rolniczych czy stoiska Jaworznickiego Koła Pszczelarzy, Ogrodów Działkowych oraz Koła Łowieckiego „Kozioł” z Jaworzna. Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych oddział Jaworzno również przygotował prezentację swojej działalności. Wszyscy obecni będą mogli spróbować regionalnych specjałów kulinarnych i dowiedzieć się więcej o oferowanych produktach.

Wśród atrakcji znajdzie się także unikalna możliwość obserwacji pracy nad tradycyjnymi haftami na gorsetach. Jak co roku nie zabraknie też konkursu na najpiękniejszy dożynkowy wieniec.