Nowa era transportu: Jaworzno na czele postępu w Polsce z autonomicznymi pojazdami

Już teraz, autonomiczne maszyny jeżdżą po ulicach wielu miast na całym świecie, takich jak San Francisco, Phoenix, Los Angeles czy Austin w Teksasie. Jaworzno, na Śląsku, ma szansę dołączyć do tej prestiżowej listy. Testy autonomicznych pojazdów właśnie tam miały miejsce niedawno pod czujnym okiem lokalnej policji.

Promocję autonomicznego transportu nadał holenderski premier Mark Rutte, który skorzystał z usług firmy Waymo podczas swojej niedawnej wizyty w USA. W niektórych amerykańskich metropoliach taksówki bez kierowców stały się już normą. Polska jest jeszcze daleko za tym trendem, ale Jaworzno zdecydowanie dąży do zmniejszenia tej dystansu.

Ostatnie dni listopada były przełomowe dla jaworznickich dróg. Na nich odbyły się pierwsze w kraju testy samoprowadzącego się pojazdu. Eksperyment przeprowadzono na publicznej drodze podczas normalnego ruchu ulicznego. Trasa testów prowadziła przez rejon Obwodnicy Północnej Jaworzna.

Wdrożenie systemów automatyzujących jazdę napotyka na wiele wyzwań, z których największym jest zapewnienie ich bezawaryjnego działania w rzeczywistych warunkach drogowych. Właśnie dlatego na całym globie przeprowadzane są testy samoprowadzących się pojazdów na publicznych drogach i ulicach miast.