Jaworzno: Wieloletnia brzoza "Agnieszka" na ulicy Pocztowej boryka się z hubiakiem pospolitym

Widoczna jest znacząca redukcja liczby drzew w mieście Jaworzno. Jednak miasto to nie jest pozbawione naturalnych pomników przyrody. Uchwała Rady Miejskiej w Jaworznie, o numerze XII/168/2019 i datowaną na 24 października 2019 roku, wprowadziła na listę pomników przyrody brzozę rosnącą przy ulicy Pocztowej. Drzewo to zostało uroczo nazwane „Agnieszka”. Ta szczególna brzoza znajduje się blisko miejsca, gdzie kiedyś znajdowało się kino Sasanka.

Starannie obserwuję to drzewo od wielu lat, a nawet przed momentem, gdy zostało oficjalnie uznane za pomnik przyrody przez odpowiednie akty prawne. Na korpusie brzozy „Agnieszka” można dostrzec wiele częściowo zagojonych ran, co sugeruje, że drzewo to przeszło przez wiele doświadczeń i trudności w swoim życiu. Z tego powodu mówię o jego długiej historii w czasie przeszłym.

Niestety, 30 stycznia zauważyłem nowe wyzwanie dla „Agnieszki”. W koronie drzewa pojawił się okazały hubiak pospolity, znany także jako Fomes fomentarius. To rozwijające się zagrożenie dla zdrowia i życia brzozy stanowi poważny problem.