Blok energetyczny w Jaworznie oddany do eksploatacji

Znajdujący się w mieście Jaworzno blok energetyczny 910 MW został oddany do eksploatacji. Energia z tego miejsca będzie zaopatrywać prawie 2,5 milionów odbiorców z części południowej Polski. odpisanie 13 listopada 2020 roku ugody przez Nowe Jaworzno Grupa TAURON i RAFAKO S.A. poprzedziło akcję eksploatowania bloku. Ugoda a reguluje wzajemne rozliczenie obejmujące budowę bloku energetycznego.

“To najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym”

Przedstawiciele TAURON Polska Energia S.A. bardzo chwalą usytuowany w Jaworznie blok energetyczny. Mówią, że jest to najbardziej nowoczesna jednostka o tego typu charakterze w całym polskim systemie elektroenergetycznym, która stanowi bardzo ważny element rynku. Blok posiada 910 MW mocy, a zastosowane w systemie instalacje i technologie ochrony środowiska będą w stanie wypełnić nawet najbardziej rygorystyczne normy.

Ostatnia inicjatywa w źródło węglowe

Jerzy Topolski, wiceprezes zarządu ds. zarządzania majątkiem w TAURON Polska Energia mówi, że blok energetyczny w Jaworznie o mocy 910 MW będzie pełnił rolę stabilnego źródła energii, która stanowi ochronę dla źródeł odnawialnych. Jest to już ostatnia inwestycja w źródła węglowe. Pozostałe środki TAURON Polska Energia planuje przeznaczyć na realizację projektów wiatrowych i fotowoltaicznych. Inwestycja została zakończona zgodnie z zaplanowanym budżetem. Druga połowa 2020 roku w TAURONIE skupia się na ukończeniu inwestycji w energetykę konwencjonalną.

Wszystko zapięte na ostatni guzik

Według prognoz, nowy blok w Jaworznie będzie jedną z najsprawniejszych jednostek energetycznych w Europie. Porównując go do wycofanych z eksploatacji blokami o mocy 120 MW, sprawność bloku energetycznego TAURONA będzie znacznie większa. Emisja SO2 i NOx spadnie o ponad 80%, a emisja Co2 będzie niższa o ok. 31%. Blok energetyczny w Jaworznie przekazany został zgodnie z określonym w kontrakcie terminem, o czym poinformował wiceprezes RAFAKO S.A. Radosław Domagalski-Łabędzki, który jest odpowiedzialny za realizację inwestycji.