Choinka w Jaworznie zyska drugie życie

Drzewko po świętach można posadzić w ogrodzie, oddać na paszę dla zwierząt do chorzowskiego zoo, albo przekazać miastu Jaworzno. Po co? Z zebranych drzewek powstanie jaworznicki zagajnik świąteczny. Tym samym drzewka po świętach zyskają drugie życie i będą cieszyć szersze grono mieszkańców.

Drugie życie świątecznego drzewka

Prawdziwa choinka na święta ma swój urok. Jest ekologiczna, pięknie pachnie i wygląda zjawiskowo. Czar pryska, gdy po wigilii nie wiadomo, co zrobić z drzewkiem. Urzędnicy z Jaworzna postanowili temu zaradzić. Drzewka po świętach można będzie oddać do MZDiM. Warunkiem jest tylko to, aby drzewko było w donicy. Wyznaczeni pracownicy posadzą poświąteczne drzewka na przeznaczonej do inicjatywy działce. Drzewko dzięki temu spokojnie będzie mogło rosnąć dalej i kto wie, może w przyszłym roku lub kolejnych latach awansuje na miejską choinkę, która będzie cieszyć oczy wielu mieszkańców.

Warunki przyjęcia choinki

Oczywiście, aby drzewko trafiło do świątecznego zagajnika musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi być w donicy, należy drzewko regularnie podlewać oraz nie trzymać jej blisko grzejników i kaloryferów. Wszystko to po to, aby choinka miała szansę przeżyć po przesadzeniu. Jak informują inicjatorzy projektu, największe szanse na sukces mają te drzewka, które będąc w donicy w naszych domach nie mają uszkodzonego systemu korzeniowego i nie doznały żadnych innych urazów. Zanim zasadzimy drzewko warto przeprowadzić proces hartowania, który nie tylko wydłuża żywotność drzewka jeżeli chcemy się nim długo cieszyć w domu, ale również pozwoli na pomyślną adaptację w świątecznym zagajniku.

Jak hartować choinkę?

Dla tych, którzy nie wiedzą jak poprawnie hartować drzewko bożonarodzeniowe, krótka instrukcja. Po zakupieniu choinki należy ją ustawić w bardzo chłodnym pomieszczeniu, w ogrodzie lub na balkonie przez godzinę. Po tym czasie umieszczamy ją w domu, jednak ważne aby temperatura również nie przekraczała dwudziestu stopni Celsjusza, a w pobliżu nie było żadnych źródeł ciepła.