Smog na Śląsku! Bardzo złe wieści

Jakość powietrza w regionie od początku grudnia jest fatalna. Spacery na świeżym powietrzu są niewskazane. Normy pyłów oraz smog są wielokrotnie przekroczone, co stwarza niebezpieczne środowisko. Najgorsze wskaźniki były w Rybniku drugiego grudnia, zwłaszcza rano.

Sezon grzewczy w pełni

Jakość powietrza w naszym województwie jest fatalna, co nie podlega dyskusji. Sezon grzewczy rozpoczął się na dobre, a wskaźniki smogu i pyłu pokazują wręcz niebezpieczne dla życia i zdrowia zakresy. Jednym z powodów jest ciągle duża ilość pieców starego typu, opalanych węglem oraz liczne kopalnie i zakłady, które nie przestawiły sie jeszcze na ekologiczne rozwiązania. Najgorzej jest w Rybniku, gdzie smog unosi sie nad całym miastem.

Normy powietrza w liczbach

Normy w niektórych śląskich miastach bywały przekroczone dwukrotnie, a nawet trzykrotnie. Ilość pyłów zawieszonych w Polsce jest dramatyczna, jednak Śląsk zdecydowanie przoduje na tle innych województw. W ciągu dnia jakość powietrza się poprawia, jednak należy mieć na uwadze, że szybko trzeba wprowadzić rozwiązania, które pozwolą na polepszenie sytuacji.

Miasta z najgorszymi wynikami

Najgorsze parametry jeżeli chodzi o ilość pyłu zawieszonego miały miasta takie jak Zabrze, Bytom, Sosnowiec, Katowice, Jaworzno, Ruda Śląska, Świętochłowice, Tychy, Chorzów, Czechowice-Dziedzice oraz wiele innych miast w powiecie bielskim, czy cieszyńskim.

Palenie w piecach węglem, duża ilość kopalni, oraz duża ilość samochodów na drogach.

Aby ograniczyć ilość smogu warto ograniczyć poruszanie się samochodem, zamieniając go na transport miejski, natomiast osoby, które mają taką możliwość powinni rozważyć zmianę ogrzewania, zwłaszcza że w naszym regionie istnieje wiele programów dofinansowania odnawialnych źródeł energii.

1 komentarz

  1. Najwyższy czas na zmiany i stosowanie ekologicznych rozwiązań. Smog jest zbyt szkodliwy dla zdrowia publicznego.

Comments are closed.