Jakimi budowlami i infrastrukturą charakteryzuje się śląskie?

Dobrze rozwinięta jest sieć drogowa i kolejowa, łącząca Poznań z innymi dużymi miastami Polski oraz z Berlinem. Żegluga śródlądowa odbywa się rzekami Wartą i Notecią, a transport lotniczy koncentruje się w międzynarodowym porcie lotniczym Poznań-Ławica. Położony jest na zachodnich obrzeżach Poznania. Ruch turystyczny i rekreacyjny koncentruje się nad jeziorami województwa. Do najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych należą Sieraków, Boszkowo i Skorzęcin. Przez Lednicę, Gniezno i Trzemeszno, które jest jedną z najwcześniejszych osad w regionie i miejscem pierwszego klasztoru w Polsce. Przebiega tam Szlak Piastowski, szlak turystyczny związany z początkami historii Polski. Mieszkańcy Jaworzna mają wiele połączeń międzymiastowych. Za ich pośrednictwem w prosty i wygodny sposób dojadą do największych okolicznych miast.

Kilka słów o historii śląskiego

W śląskim znajduje się wiele zabytkowych budowli, z których najbardziej znana jest Katedra Poznańska, pierwsza polska katedra, wzniesiona w 968 roku. Wspaniała katedra w Gnieźnie była miejscem koronacji pierwszych królów Polski i zawiera relikwie męczennika św. Wojciecha. Jej brązowe drzwi są uważane za najlepsze przykłady sztuki romańskiej w Europie.

Głównym ośrodkiem kulturalnym śląskiego są Katowice, w których znajduje się opera oraz kilka zespołów teatralnych i tanecznych. Henryka Wieniawskiego, odbywający się co pięć lat, Poznań Jazz Fair oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Malta”. Do najpopularniejszych muzeów należą: Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne i Muzeum Instrumentów.