Remont szkoły w Jaworznie – dzieci nareszcie będą mogły wrócić do szkół

Ewakuacja szkoły podstawowej numer 20 w Jaworznie miała miejsce 27 listopada 2018 roku. Ze względu na prace kopalni prowadzone w celu wydobycia węgla, w budynku pojawiły się pęknięcia. Po kontrolach i różnorodnych ekspertyzach okazało się, że budynek nie będzie aktualnie nadawał się do użytku publicznego. Zdecydowano, że budynek można wyremontować, jednak uczniowie zostali oddelegowani w tamtym roku od szkoły podstawowej numer 20 w Jaworznie. Okazuje się, że nikt nie używa tej placówki edukacyjnej od 2018 roku.

Okazuje się jednak, że po wyremontowaniu budynku będzie można ponownie bezpiecznie się w nim uczyć. Aktualnie na wielu elementach konstrukcyjnych tej budowli pojawiły się liczne zarysowania, które wskazują na to, że nadal jest tam niebezpiecznie. Mimo wszystko po wygranym przetargu podwykonawca zajmie się odrestaurowaniem szkoły. Podobno uczniowie będą mogli do niej wrócić już na przełomie 2022 i 2023 roku. Zgodnie ze wstępnymi planami rozpocznie się tam kolejny rok edukacyjny we wrześniu przyszłego roku.

Jakie uszkodzenia odnotowano w szkole podstawowej numer 20 w Jaworznie i dlaczego nie można aktualnie prowadzić w niej zajęć lekcyjnych?

Najbardziej widoczne są uszkodzenia łącznika szkoły oraz jej sali gimnastycznej, na której były prowadzone lekcje wychowania fizycznego. Pęknięcia osunęły się również w okolice piwnicy, gdzie uszkodzone zostały ściany oraz stropy. Najbardziej niebezpieczne były wyrwy w stropie Ackermana. Występują tam nie tylko silne pęknięcia ścian, ale także miejscowo zdeformowane przejścia, które utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu. Posadzka w piwnicy prawdopodobnie będzie wymagała gruntownego wyremontowania i wymiany podłoża.

Znacznym uszkodzeniom uległy także schody zewnętrzne. Wejście głównym nie nadaje się do regularnego użytku, dlatego nim jako pierwszym zajmie się firma podczas naprawy budynku. Niestety uszkodzenia placówki edukacyjnej są o wiele poważniejsze, niż początkowo się wydawało. Zniszczone zostały nie tylko powierzchowne części szkoły. Dodatkowym uszkodzeniom uległy wodociągi oraz instalacje elektryczne. Dlatego na budowlańców czeka o wiele więcej pracy remontowej, niż wstępnie zakładano. W tym czasie dzieci kontynuują naukę w budynku zastępczym już od 2018 roku. Spodziewamy się jednak, że wrócą do swojej szkoły.