W Jaworznie ma powstać nowy ośrodek edukacyjny

W Geosferze powstaje nowy ośrodek edukacyjny. Wkrótce możemy spodziewać się otwarcia nowego punktu nauki w Jaworznie. Jest to ośrodek edukacji ekologiczno-geologicznej. Już teraz wiele osób niezmiernie cieszy się z tego, że zyskują zupełnie nową atrakcję w swoim mieście. W sąsiednim artykule przeczytacie również o tym, dlaczego edukacja o ekologii jest niezwykle ważna https://epiaseczno.pl/smieciowy-problem-czyli-dlaczego-edukacja-jest-wazna/.

W Jaworznie zostało otwarte minicentrum nauki, które będzie wspierało lokalną edukację. W uroczystości wziął udział gospodarz będący sekretarzem Ministerstwa Edukacji. Centrum nauki Sowa, bo tak nazywa się nowy przybytek to wspólny projekt Ministerstwa Edukacji i Centrum Nauki Kopernik. Przybytek będzie służył jako strefa odkrywania wyobraźni. W szczególności gospodarze zapraszają tam dzieci chętne na pozalekcyjne zajęcia. Jaworzno jest już piątym miastem, w którym powstało takie centrum edukacyjne. W ostatnim czasie gospodarze wybudowali też jedno w Piotrkowie Trybunalskim. Przybytek zostanie wykorzystywany do popularyzowania nauki wśród dzieci i młodzieży.

Centrum naukowe promuje ideę uczenia się poprzez samodzielne rozwiązywanie zagadnień naukowych

Samodzielny proces naukowy w tym centrum ma za zadanie nauczyć młodych ludzi eksperymentowania i rozwiązywania problemów na własną rękę. Nowa atrakcja w postaci centrum nauki i edukacji ekologiczno-geologicznej składa się z dwóch części. Jedna z nich jest wystawowa, druga to tak zwane miejsca przeznaczone dla praktyk. Część wystawowa tego centrum została wyposażona w różnorodne eksponaty, które zostały wykonane przez pracowników Centrum Nauki Kopernik. Eksponaty te mają za zadanie w symboliczny sposób przedstawiać różnorodne zjawiska powiązane z nauką.

W centrum nauki dzieciaki nie będą jednak skupiały się na wąskim obszarze naukowym, ponieważ osoby odpowiedzialne za prowadzenie tego centrum pragną, aby każdy mógł eksperymentować na własną rękę. Dlatego też nie chcą zamykać edukacji na poszczególne obszary, a raczej zachęcają do tego, aby być otwartym i próbować nowych rzeczy. Poza centrum geosfery można również spotkać się z członkami centrum i odwiedzić z nimi różnorodne szlaki naukowe, takie jak, chociażby tężnię solankową.