Dworzec kolejowy w Jaworznie być może wkrótce znowu będzie służył mieszkańcom

Miasto planuje przejąć dworzec kolejowy w Jaworznie, który aktualnie nie funkcjonuje. Zamierzają tam stworzyć zupełnie nowy środek transportowy, który miałby się przysłużyć mieszkańcom. Okazuje się, że w ostatnim czasie coraz więcej dworców w województwie śląskim decyduje się na to, aby odrestaurować dworce i sprawić, aby mogły żyć drugim życiem. Tak na przykład dzieje się w Dąbrowie Górniczej, gdzie już wkrótce będzie można skorzystać z usług nie tylko odnowionego, ale także dostosowanego do nowej technologii dworca przyjazdowego.

Dodatkowo z miast województwa śląskiego wykorzystanie aktualnie nieczynnego dworca kolejowego interesują się także władze Jaworzna, które mają zamiar ponownie wcielić infrastrukturę do działania. Czasami stare dworce zabytkowe nadal mogą być wykorzystywane do łączenia środków komunikacyjnych, jednak wymagają nie tylko remontu, ale także przystosowania do tego, aby można było za ich pośrednictwem wykorzystywać nową technologię. Z kolei władze tego miasta coraz częściej rozpatrują wykorzystanie dworca kolejowego. Jednak obiekt wymaga wielu remontów, zanim dojdzie do odnowienia tego punktu.

Dworzec jednak nie jest jedynym pomysłem na wykorzystanie tego obiektu

Prezydent miasta podczas jednego ze spotkań w Jaworznie przedstawił członkom propozycje projektów dotyczących renowacji. Grupa robocza zwróciła uwagę na to, że miasto powinno przejąć na własność dawne tereny dworca, gdzie mogliby zrealizować modernizacje i odnowić jego terytorium w taki sposób, aby ponownie nadawał się do użytku. Gmina może niezwykle szybko stać się właścicielem terenu, jeżeli tylko zainwestują odpowiednią kwotę. Rozwój tego terenu może dodatkowo przynieść pasywny zarobek dla miasta, który będzie pomnażał zwrot przez wiele długich lat.

Aktualny projekt dotyczący zagospodarowania terenu starego i nieczynnego już dworca pokazuje, że miałyby tam znajdować się centra przesiadkowe wraz z kasami biletowymi oraz informacją. Nie zabrakłoby również zgodnie z tym, co możemy wyczytać w zapiskach projektu, planują dobudować dworzec zarówno kolejowy, jak i autobusowy. Dzięki temu miasto zostałoby wzbogacone o nowoczesny dworzec, który miałby pełnić wiele nowoczesnych funkcji społecznych. Mieszkańcy Jaworzna liczą na to, że dojdzie do rozwoju tego elementu, aby mogli skorzystać z tego terenu w swojej gminie, zamiast obserwować, jak całkiem spory dawny dworzec się marnuje.