Numery PESEL dla obywateli z Ukrainy

Już ponad 100 000 uchodźców otrzymało swój własny numer PESEL tylko w województwie śląskim. Prace administracyjne postępują niezwykle szybko, dzięki czemu coraz więcej osób może legitymować się za pośrednictwem polskich identyfikatorów osobowych. Zgodnie ze statystykami łącznie 26 000 dzieci z Ukrainy uczy się teraz w naszych szkołach. Nasze placówki oświatowe zdają się przygotowywać coraz więcej osób z tego państwa, dzięki czemu możemy przyczyniać się do pomocy Ukrainie na wielu różnorodnych płaszczyznach.

Na miejsca zbiorowych zakwaterowań do tej pory przeznaczono ponad 50 milionów złotych, aby pozwolić uciekającym przed wojną ludziom przeżyć na relatywnie dobrych warunkach. Wspierani są także okoliczni mieszkańcy, którzy decydują się na to, aby przyjmować obywateli z Ukrainy pod swój własny dach. Sama Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec zgodnie z najnowszymi informacjami otrzymały po mniej więcej 700 tysięcy złotych na to, aby fundusz obywatelski mógł pomagać obywatelom przybywającym do nas z Ukrainy w bardzo nagłej potrzebie.

Około 16 tysięcy uchodźców przebywa w punktach zbiorowych, gdzie znaleźli schronienie

Aktualnie mamy do czynienia z ogromnym napływem pomocy ze strony Polaków. Chętnie wspierają obywateli Ukrainy, nawet jeżeli są zobligowani do tego, aby pomagali im przy użyciu prywatnych środków do życia. Niektórzy wydają nawet swoje oszczędności. Na całe szczęście pomagają również osoby nieco bardziej zamożne. Na przykład bardzo duża pochwała należy się ludziom, którzy posiadają hotele, motele lub inne budynki do wieloosobowego użytku i starają się w miarę możliwości w tym trudnym okresie przerobić je na chwilowe noclegownie dla obywateli Ukrainy, którzy nie mają się gdzie podziać, gdy uciekają przed wojną.

Na terytorium Śląska administracja otrzymała wnioski, które wykazały, że w prywatnym kwaterach aktualnie znajduje się aż 25 000 obywateli Ukrainy poszukujących schronienia, co więcej powinniśmy również mieć na uwadze to, że ta liczba nieustannie rośnie i może w niedługim okresie nawet się podwoić, jeżeli pomoc będzie cały czas potrzebna w takim samym stopniu. Warto również mieć na uwadze to, że są jednostki, które do tej pory nie złożyły żadnego wniosku, a mimo tego pomagają z własnej kieszeni. Administracja prosi mimo wszystko o stosowne informacje w celu podliczenia statystyk i wnioskowania o pomoce finansowe.