Akcja obywateli Jaworzna wzywających do budowy fabryki samochodów na terenie JOG-u

Na opuszczonym wiadukcie przechodzącym nad drogą krajową numer 79, znajdującym się w obszarze Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, pojawił się baner o jasnym przekazie. Wśród plakatów wyborczych zauważyć można jeden jasno wzywający do działania Tuska i Saługę. „Tusk i Saługa – do roboty. Tak dla Izery! Obywatele Jaworzna chcą budowy fabryki!” – głosi napis.

Wszystko wskazuje na to, że akt ten jest odpowiedzią na list otwarty prezydenta Jaworzna, Pawła Silberta. W swoim liście prezydent Silbert domaga się od decydentów podjęcia działań mających na celu uruchomienie produkcji elektrycznych samochodów na terenie Jaworzna. Dyskusje na temat nowych inwestycji w obrębie JOG-u były często podejmowanym tematem podczas kadencji Silberta.

Należy jednak pamiętać, że ten projekt ma swoje korzenie w czasach rządów partii Prawo i Sprawiedliwość. W ciągu dwóch lat rządów PiS miał szanse na uruchomienie środków z Krajowego Planu Odbudowy, a także skorzystanie z funduszu mobilności. Niestety, dwuletnie opóźnienia wynikłe z działań „antyunijnych” partii PiS spowodowały blokadę tych funduszy. Teraz, kiedy rząd Koalicji Obywatelskiej zdołał odblokować KPO, prezydent Silbert intensyfikuje swoje działania, tworząc pozory, jakoby miał wpływ na uruchomienie fabryki.